Zámecké snění 29. 7. 2023

01.08.2023

DUCH NEBO HOST Z JINÉ DOBY? ZÁMECKÉ SNĚNÍ VE VELKÝCH PAVLOVICÍCH

Letošní ročník Zámeckého snění na Ekocentru Trkmanka ve Velkých Pavlovicích se opět vracel zpátky do historie Velkých Pavlovic a místa, kde nyní stojí ekocentrum, ale původně zde byla tvrz, která byla přestavena na barokní zámeček. Většina historických míst má svou bílou paní nebo ducha a toho našeho jsme návštěvníkům také představili. Náš duch rytíř Gerhard očekával návštěvníky na konci komentované prohlídky budovy Černou paní v zámeckém sklepení. Jak to vypadalo a jak si to návštěvníci užili, shlédnete v galerii fotografií od pana Otáhala.

Na zámeckém nádvoří jsme se do dávné historie přenesli díky krásným baladám u cimbálu v podání cimbalistky Terezky, zpěvaček Adélky a Magdalenky z Vrbice. Při tónech cimbálu se sluníčko schovalo za budovu a v příjemném podvečeru jsme se s hradrockovou kapelou Quanti Minoris a Skupinou historickém šermu Albion ocitli v období středověku. Slovy nelze popsat propojení hudby (gemshorn, křivý roh, zobcové flétny, píšťala s měchuřinou, chalumeaux, příčná flétna, loutna), zpěvu a šermířsko-ohňové show. Quanti Minoris a Albion vytvořili nádhernou atmosféru, při které se tajil dech. Nepopsatelná, mystická atmosféra, netypické melodie.

Po celou dobu byly pro děti připraveny rukodělné dílničky. Děti si vyráběly lucerničky, malovaly kamínky a sádrové odlitky, vyráběly královské koruny. Největším zážitkem pro děti byl náš rytíř ve sklepení a ohňová show.

Samozřejmě nechybělo občerstvení, pochutnat jsme se mohli na kančím guláši, grilovaném hermelínu, tradiční cigáře a hranolkách. V "šenku" jsme postupně čepovali piva z minipivovarů, polotmavou třináctku Gustava, desítku Albrechta a dvanáctku Poličku Záviše.

Poděkování za podporu při realizaci patří zřizovateli Městu Velké Pavlovice, zaměstnancům města a ekocentra, panu Tomáši Bílkovi, Myslivecké jednotě Velké Pavlovice, společnosti Heineken.

Děkujeme všem návštěvníkům, dětem i dospělým, a věříme, že si letošní ročník Zámeckého snění užili.

Akce Zámecké snění se konala v rámci Velkopavlovického léta 2023.

Bc. Zita Dvořáková, MSc

Ekocentrum Trkmanka