Den stromů (v ČR 20.10) - 22. dubna

22.04.2013 08:54

 

Kdo vymyslel Den stromů?

        Nápad slavit Den stromů vznikl už v předminulém století ve Spojených státech, konkrétně v Nebrasce. Dnešní návštěvníci Nebrasky neuvěří, že její krajina byla před 150 lety nově příchozími osadníky popisována jako místo bez stromů.

        Jeden z osadníků, J. Sterling Morton, se však s tímto stavem nechtěl smířit. Začal s podporou své manželky pěstovat v okolí svého domu stromy, keře a květiny. Morton nebyl zahradník, ale novinář a vydavatel prvních nebraských novin. K tomu, aby rozšířil svou myšlenku a našel další pokračovatele, dělal to, co uměl – psal a vyzýval své spoluobčany k výsadbám.Předvedl před jejich zraky, že stromy a keře brání větrné erozi a poskytují ochranu před pálícím sluncem. Jeho příklad vzbudil nadšení.

        Zrodil se „the Arbor Day“ - Den stromů. V prvním roce oslav byl 10. dubna 1872 v Nebrasce zasazen více než jeden milion stromů. O dva roky později, v roce 1874, vyhlásil guvernér Nebrasky  první oficiální „Arbor Day“, který byl slaven 22. dubna, v den Mortonových narozenin.

        Myšlenka oslav Dne stromů se rychle rozšířila z Nebrasky po celých Spojených státech a později i na další kontinenty. Datum oslav Dne stromů je různé. Liší se podle klimatických podmínek a toho, kdy je možné stromy vysazovat.

        Na jaře se s oslavami setkáte v Číně, Německu, Bulharsku nebo Japonsku. Na podzim se zase slaví  například v Kanadě, Velké Británii, Namibii, Brazílii, Malawi, Srí Lance, Tunisku, ale i v České republice, Polsku a na Slovensku. (Zdroj: www.nadacepartnerstvi.cz)

 

  Den stromů v České republice

        Komunismem přerušená tradice byla v České republice obnovena v roce 2000. S nápadem opět slavit Den stromů přišli ředitel botanické zahrady Univerzity Karlovy a známý popularizátor stromů Václav Větvička a dřevosochař Martin Patřičný. 

    Datum oslavy svátku stanovili na 20. října, kdy stromy hrají všemi barvami a kdy je vhodné je sázet.

 

—————

Zpět